czwartek, 31 lipca 2014

Wycieczka paraliteracka

Odwiedziłam wczoraj pierwszy raz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Samo miasteczko, położone w województwie śląskim znane jest przede wszystkim z Zamku Pszczyńskiego, magnackiej siedziby książąt pszczyńskich. Miasteczko jest naprawdę urocze - Zamek otoczony parkiem, Rynek, ulica Piastowska (główny deptak miasta), przy której nie znajdziemy sieciówek (od razu to zauważyłam) a tylko sklepiki jak z powieści Krystyny Siesickiej (pasmanteria, piekarnia, sklep obuwniczy, apteka). Przy tejże Piastowskiej mieści się, w kamieniczce z XVII wieku Muzeum Prasy Śląskiej.

 Apteka pod Murzynem przy ulicy Piastowskiej

Pszczyński Rynek

Muzeum postało w latach osiemdziesiątych XX wieku, aby ocalić budynek, dla którego nie było pomysłu. Pomysł, aby mieściło się tam muzeum prasy jest związane z historią miasteczko, otóż w Pszczynie powstała pierwsza polskojęzyczna, legalna gazeta "Tygodnik Polski poświęcony włościanom". Czasopismo nie było nastawione politycznie, inicjator Christian Schemml, miał na celu edukację włościan, a więc pisywano o uprawie ziemniaków, hodowli pszczół itp. 
Miasto związane jest również z przemysłem drukarskim. W muzeum możemy zobaczyć mapę z pierwszymi śląskimi drukarniami oraz eksponaty związane z drukiem książek, jak i same starodruki. 
W muzeum można zobaczyć maszyny poligraficzne. Początkowo, dla takiego laika jak ja, może być trudne zrozumienie, jak to mogło działaś, ale przemiła pani wyjaśniła mechanizm i system pracy przy składaniu tekstu. W ramach zwiedzania puszczany jest również krótki film o historii drukarstwa oraz użytkowaniu tajemniczych maszyn. 
Ale najciekawsze dla mnie były oryginalne czasopisma z XIX oraz XX wieku, które ukazywały się na Śląsku. Prezentowane artykuły związane są głównie z ważnymi historycznymi wydarzeniami, np. plebisctytem z roku 1921 oraz z nastrojami społecznymi w przededniu wybuchu II wojny światowej. 

Oryginalna urna wyborcza z plebiscytu śląskiego

Przykłady prasy z okresu powrotu Śląska do Polski ("Kocynder" wydawany przez Stanisława Ligonia)

Gazeta z dnia 31 sierpnia 1939 roku, kiedy jeszcze wierzono w zawarte umowy międzynarodowe

Muzeum Prasy Śląskiej jest na Szlaku Zabytków Techniki, warto je odwiedzić przy okazji pobytu w Pszczynie. Cena biletu jest stosunkowo nieduża (bilet "normalny" kosztuje 9 zł), a ciekawostek jest dużo (ja akurat byłam świadkiem korzystania z maszyny poligraficznej przez panią na potrzeby współczesne). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz